Paušální výdaje procentem 2017
Paušální výdaje procentem z příjmů jsou nejjednodušší a často i nejvýhodnější způsob, jak uplatnit výdaje v daňovém přiznání. Nevedeme daňovou evidenci, ale jen evidenci příjmů a pohledávek. Nemusíme prokazovat daňové výdaje podle dokladů, vypočítáme je procentem ze svých příjmů, tedy z peněz, které jsme v příslušném roce skutečně obdrželi. A můžou nám takto výdaje vyjít podstatně vyšší než byly ve skutečnosti. Výše procenta na výdaje závisí na druhu příjmů
Pro rok 2017 platí přechodné období, můžeme jet podle dosavadních pravidel a nebo podle nových. To znamená, že využijeme vyšší výdajový limit, který platil doposud, ale není si možné uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku bez vlastních příjmů. A nebo nám bude stačit nový nižší limit - v takovém případě ale můžeme uplatnit i daňové zvýhodnění na děti i slevu na manželku bez vlastních příjmů.
Daň z nemovitých věcí
Novela účinná od ledna 2016 upřesňuje některé technické záležitosti a odpovídá na dřívější nejasnosti v pojmech. Z novinek jen stručně vyzdvihujeme:
- Zákon upřesňuje, které pozemky jsou předmětem daně z pozemků a které nikoli. Kupříkladu je v zákoně nově jednoznačně řečeno, že pozemek ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek (jehož poměrná část je součástí bytové jednotky) není předmětem daně. Podíl na pozemku není zdaněný přímo, ale je zohledněný v rámci zdanění jednotky použitím příslušného koeficientu.
- Změny jsou i v předmětu daně ze staveb a jednotek – v zákoně je například nově jednoznačně uvedeno, že předmětem daně ze staveb a jednotek nejsou rozestavěné stavby, nýbrž stavby dokončené nebo způsobilé k užívání.
- Mírné změny jsou i v oblasti osvobození pozemků od daně a osvobození staveb a jednotek.
- Zákon také nově přesněji vymezuje pravidla zdanění stavebních pozemků.
- Přesněji je vymezena také zpevněná plocha a pravidla jejího danění
- Přesnější je i nová definice nemovitostí využívaných k podnikání – což je důležité z hlediska sazby daně.
- Obce postižené živelní pohromou nově mohou nemovitosti osvobodit od daně na dobu pěti let.
Prohlášení k dani ze závislé činnosti od roku 2018 na nových tiskopisech
Od roku 2018 bude možné používat pro účely daně z příjmů ze závislé činnosti zcela nové tiskopisy, a to prohlášení poplatníka (zaměstnance) a žádost o roční zúčtování. V principu nejde o žádnou "revoluční" změnu tiskopisů, došlo totiž k rozdělení současného čtyřstránkového tiskopisu do dvou samostatných dvoustránkových.
Nový tiskopis PROHLÁŠENÍ poplatníka (vzor č. 26 tiskopisu MFin 25 5457) je určen k výpočtu zálohy na daň a použije se poprvé na zdaňovací období (rok) 2018. Tento nový tiskopis je použitelný pouze na jedno zdaňovací období, každý rok se bude tedy vyplňovat zcela nový formulář. Současně platné tiskopisy (vzory č. 24 a 25, pro daňové nerezidenty se vzor č. 24 nedoporučuje) lze i pro rok 2018 používat. Na finančních úřadech bude k dispozici nový tiskopis v prosinci 2017.
Tiskopis ŽÁDOSTI o roční zúčtování daně a daňového zvýhodnění (tiskopis MFin 25 5457/B vzor č. 1) bude využitelný až v roce 2019 pro žádost za rok 2018. I o roční zúčtování za rok 2018 bude možné na začátku roku 2019 použít „starý“ čtyřstránkový tiskopis. Tištěná verze nového tiskopisu bude k dispozici ve druhém pololetí roku 2018.
Novela zákona o DPH upravuje náležitosti kontrolního hlášení
Ve věci uvádění údajů v kontrolním hlášení dospěl v prosinci 2016 Ústavní soud k závěru, že zákon musí blíže vymezit alespoň okruh údajů, které má plátce sdělovat. Podle Ústavního soudu tudíž nestačí v zákoně uvést "plátce je povinen uvést předepsané údaje". Proto zrušil k 31. 12. 2017 Ústavní soud § 101d odst. 1 zákona o DPH.
Dne 24. 10. 2017 podepsal prezident zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o platebním styku. Tímto zákonem je mimo jiné nově s účinností od 1. 1. 2018 formulován dříve zrušený odstavec zákona o DPH takto:
(1) V kontrolním hlášení je plátce povinen kromě obecných náležitostí podání uvést
a) identifikační a kontaktní údaje plátce,
b) údaje týkající se plnění a úplat, pokud tato plnění a úplaty zakládají povinnost podat kontrolní hlášení,
c) údaje týkající se uplatnění nároku na odpočet daně,
d) identifikační údaje odběratele nebo dodavatele.
Údaje požadované po plátcích DPH prostřednictvím kontrolního hlášení tak budou po 1. 1. 2018 požadovány finančními úřady zcela legálně.